Rolety zewnętrzne – rodzaje i sposoby montażu. Jak dobrze wybrać?

Wybór rodzaju rolet zewnętrznych oraz sposób ich montażu zależy od tego, kiedy się na nie zdecydujemy – w trakcie budowy czy w już gotowym domu.

Rolety zewnętrzne to rodzaj osłony okiennej, często stosowanej na zewnątrz budynków, mogą być obsługiwane ręcznie lub napędzane silnikiem elektrycznym.

Istnieją trzy rodzaje zestawów rolet: rolety adaptacyjne, rolety podtynkowe, rolety nadstawne oraz rolety antywłamaniowe – dwóch klasach (RC2 i RC3). Każdy z tych systemów ma swój indywidualny sposób montażu i zalety. Zanim wybierzesz rodzaj montażu rolety, musisz najpierw wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim najważniejsze jet to czy potrzebujesz rolet do zabezpieczenia termicznego budynku czy dodatkowo potrzebujesz zwiększyć jego bezpieczeństwo.

Gdzie można umieścić kasetę rolety

Gdy dopiero budujemy dom – Warto już na etapie projektowania uwzględnić montaż rolet. Opcje możliwe do zastosowania to rolety nadstawne osadzane na oknach przy ich instalacji jest to system SKT Opoterm. Kolejnym systemem jest rozwiązanie podtynkowe tak zwane rolety INTEGRO

integro
SKT INTEGRO Aluprof

Gdy wymieniamy okna – możemy zastosować w/w systemy pamiętając że pomniejszy na to światło otworu okiennego.

Gdy mamy już dom z gotową elewacją i nie wymieniamy okien – Możemy wtedy zastosować roletę z kasetą naścienną. Nie zasłania okna i nie tworzy mostka termicznego. W pewnych okolicznościach możemy zastosować montaż naokienny- bez pośrednio na ramie. Pamiętajmy, że wielkość skrzynki są uzależnione od wysokości rolety i grubości jej płaszcza.

system adaptacyjny
System adaptacyjny Aluprof

Rolety podnoszone ręcznie czy automatycznie?

Najtańsze modele rolet mają płaszcz obsługiwany ręcznie. Rozwija się go i nawija przy użyciu korby – od wewnątrz domu. Nie jest to wygodne rozwiązanie. Alternatywę stanowi napęd elektryczny sterowany włącznikiem umieszczonym na ścianie lub pilotem. Napęd może czerpać energię z sieci lub być zasilany przez panel słoneczny zamocowaną na kasecie rolety.

Często do rolet dołącza się też programowanie czasowe, uwzględniając je w systemie inteligentnego domu i na przykład łącząc z alarmem. Aby umieścić w skrzynce elektryczny mechanizm do obracaniu wału, należy doprowadzić w okolice nadproża kable energii elektrycznej. Plusem sterowania silnikiem jest również brak widocznych elementów do ręcznego podnoszenia (taśm, zwijaczy.) we wnętrzu domu.